čtvrtek, ledna 22, 2026

Avatar: Oheň a popel v Imaxu

Asi mě chybí záznam, že na druhém díle "Avatar: The Way of the Water" jsme též byli v Imaxu s mamkou a neteří. Nejnovější díl "Avatar: Oheň a popel" je zážitek, úžasná podívaná, technicky skvělé, 3D mě připadalo mírně upozaděné, je tam jen pár majstrštiků s touto technologií. Scénář nic moc, škoda, že není víc záběrů na "pozemšťany". Také je to možná zbytečně dlouhé.

Ale celkově spokojenost, přál bych si, abychom se ve stejné sestavě dostali na další díl za pár let...

čtvrtek, ledna 01, 2026

Survivor

Survivor S41

První díly, jsem mám pocit už dříve zhlédl, teď jsem to dal pěkně za sebou až do konce. Celkově pravděpodobně dochází k hladu soutěžících, dešti, chladu a podobně. Překvapuje mě, pokud to tak je, jak málo se toho dostane do sestřihu. Aby si někdo losoval přežití ve hře z krabiček, je podle mě fail, některé scény vtipné a celkově to asi nebyla taková tragédie, nežli jsem čekal. Mě se líbila hra Xandera, překvapila, ale nijak neurazila mě výhra Eriky. Ale to neustále omílání černošství, minorit, různých soucitných momentů je už ubíjející, je jich příliš mnoho.

Survivor S42

Naprosto skvělá série, vtipná, výborný casting, hlavně zajímaví originální hráči. Některé scény vyloženě neuvěřitelně zajímavé, krádež imunity, odchod Drey byl velmi šokující, kdy všechno vyzvonila, bylo znát, že si všichni hru užívají. Mě sympatická Tori bohužel vypadla. Jinak si opět nedali pokoj s řešením rasismu. Vyhrála Maryanne je to milá usměvavá osobnost, podle mě rozhodlo, že vytáhla na závěrečné radě imunitu o které nikdo nevěděl. Ale celkově to ke konci zvládla i takticky, čekal jsem výhru Mika, ale vítězka mě neuráží.

Survivor S43

Tak pro mě překvapivě z těch tří zkrácených asi nejlepší sezóna (není to tím hladověním po Survivoru ?). Především cast se povedl, dále soutěže zajímavé, minimum LBGT, rasových podtextů. Asi jsem  nečekal Gablera jako vítěze, ale vůbec mě neuráží, čekal jsem asi Cassidy... Jinak Jesse by, pokud by rozdělal oheň asi vyhrál ... A nesmím zapomenout na Noelle, ač bez nohy obrovská bojovnice.

Survivor S44

Právě sjíždím 45ku, ale série byla fajn, vypadá, že soutěžící si fakt sáhli na dno, asi se to s prvními sériemi nedá srovnat, ale blíží se to (podle mě). Soutěže konečně i některé originální, občas fajn vtípek, co mě vadí stejně jako spoustě lidem na skvělém diskuzním fóru o soutěži, je až příliš mnoho LGBT a málo "bělochů", je toho až příliš té barevnosti, to přeci nemůže být vzor americké společnosti ... Jinak vítěz fajn, vtipný a nevadí mě.

Survivor S45

Celkově mě připadá mírně horší série, nežli předchozí. Kdyby vyhrál Jake asi bych byl rozhořčen, ale Dee mě nevadí (i když jsme to přál Austinovi). Jinak další románek Dee-Austin. Líbilo se mě, že přidali celé úvodní znělky, kdysi mě připada hudba lepší, ale střih je fajn. a moc se mě líbila Emily. :-)

Survivor S46

Píšu to dodatečně, ale když jsem se podíval na SurvivorWiki je jasno... Jelinsky fakt exot, Bhanu nedokáže lhát a totální magor, to fakt byla síla sledovat. Kenzie ve mě fakt neutkvěla jako vítězka.

Survivor S47

Příjemná série, zajímavá chvilka kdy se Rome na kmenové radě posadil místo Jeffa na pařez a udělal pěknou show, kdy ho zastoupil. Vyřazení bral v pohodě. Andy neuvěřitelný vývoj, dokonce jsem napsal na fórum, to co předvedl v prvním díle bylo něco šíleného, pak se z něj stal celkem zajímavý hráč, vrcholilo to pěkně vymyšlenou a režijně sestříhanou "Operací Itálie". Rachel solidní vítězka.

Survivor S48

Tak cast se podle mě opravdu povedl, Mitch fajn chlapík, sice bez strategie, protože sice chápu, když povídá "já jim nevěřím", ale takhle se nechal očekávaně vyloučit. Eva té jsme fandil, měla veliké štěstí, že si se svým autismem vybrala fajn spojence Joe, při tuším pátém díle měla "autistickou epizodu", která skutečně vháněla slzy do očí. Nicméně pak už mě ta její nestrategie, jen proplouvání s většinou iritovala. Ve finále by mě jako vítěz nevadil ani Joe, Kyle asi vyhrál hlavně díky tajné alianci s Kamillou.

Survivor S49

Cast opět povedený, Rizo je opravdu skvělý hráč, zasloužil si vyhrát. Jeho hra s imunitou přes spoustu dílů, bude nezapomenutelná. Ale ani Savannah neurazí. Jsem rád, že se Rizo vrátil v jubilejní "padesátce".

Survivor S50

Opravdu důstojná jubilejní sezóna plná zvratů, zajímavostí. Bylo fajn moci opět sledovat Ozzyho, Coache, Colbyho, Cirie ... Ke konci jsem si myslel, že Cirie nebo Ozzy to má v kapse a vyhraje Rizo. Vůbec by mě to neurazilo. Nakonec asi nesolidnější hru hrála celkově Aubry, neříkám nejlepší, ale nejsolidnější ...

Seriálové shrnutí průběhu a přelomu roku 2025

Landman - Season 2

Druhá série mě připadala slabší, především scénářem. Je tam také zbytečně moc sprosťáren a hezká ukázka u Coopera, pokud člověk nemá známé, nebo peníze může mít velkou smůlu (narážím na poslední díl). Výprava či herci skvělí, ale ten scénář nic moc, bohužel.

Rána bleskem

Četl jsem pěknou recenzi na skvělém webu (nejen o filmech), kterému tímto dělám reklamu :-)
Skutečně se jedná o moc pěkný miniseriál se skvělými hereckými výkony a tématem u nás nepříliš známým.

Rytíř Sedmi království

Skvělý seriál, výborná výprava, důstojná minisérie ze světa Hry o trůny. Herci skvělí, stejně tak výprava, škoda velmi krátké stopáže, občas vyloženě vtípek co může někoho rozhodit (kadění, penis, močení atd). Těšíme se s mamkou na další sérii, která se již natáčí.

Stařík v utajení

Druhá série má občas příjemný vtípek, zajímavou myšlenku, ale celkově o chloupeček horší nežli první série. 

Všechny velké a malé bytosti VI. série

Výprava, herecké výkony všechno výborné, ale ten vyloženě dětský scénář, kde se všichni smějí a mají se rádi celý projekt zařazuje do dětského seriálu ...

The Madison - Season 1

Skvělý seriál, vynikající scénář a neuvěřitelný herecký výkon především Michelle Pfeifferové. Mamce se moc nelíbil, nechápu proč.

Knihy a filmy vstřebané od přelomu minulého roku 2025 do nyní

      (jako všechno zde průběžně aktualizované...)


Knihy : Rudolf Holý, kolektiv autorů - Příběhy mořeplavců: Češi a Slováci, kteří obepluli svět (skvělá kniha o našich mořeplavcích, opravdu zábavná, neuvěřitelné příběhy), Ruta Sepetys - Mlčící fontány (krásná kniha, rozšiřuje obzor na dění za Franca ve Španělsku v příběhu o lásce, moc pěkný příběh, Daniel se nakonec se svou milovanou setkal po 18ti letech, nechápu, že za ni nejel dříve), Lincoln Child, Douglas Preston - Kabinet doktora Lenga (skvělá kniha, dramatická, klasická "Pendergastovka", zesnulému kamarádovi Martinu Bordemu by se velmi líbila, škoda, že vydavatel BB/art má takové zpoždění s vydáváním), John Grisham - Poslední vůle (možná nejlepší kniha od Johna Grishama, napínavá právnicky i dobrodružstvím, v závěru s jedním smutným osudem), Linda Castillo - Ďábelské srdce (solidní thriller, pořád mě chybí více o jejích kolezích z jednotky, občerstvilo by to celou sérii), Luca Di Fulvio - Skrytý ráj (krásný příběh, v závěru u jedné postavy velmi smutný, sice to knihu ozvláštňuje, ale čtenáři je to pak líto), John Grisham - Podfuk (skvělá napínavá kniha, opravdu jsem netušil kam s ebude děj ubírat), Ken Follett - Na křídlech orlů (skvělá kniha podle skutečné události, připomína Clavelovu Smršť), Jan Kořínek - Ztroskotání Medusy (skutečný příběh o ztroskotání u afrických břehů, neuvěřitelná neschopnost velení a naha poté všechno ututlat), John Grisham - Čas odpouštět (další perla autora, výborné, čtivé, skvěle napsané),Stephen King - Pohádka (začátek výborný klasický King, pak až příliš mnoho fantazie), Andy Weir - Artemis (příběh naivní, postavy nepříliš reálné, trochu zklamání), Ken Follett - Propustka na svobodu (skvělý román, vynikající postavy, příběh), John Grisham - Amatéři (výborný příběh, kniha se nám moc líbila), Angela Marsons - Hrozivá věštba (opět pěkný thriller se zajímavou zápletkou), Lubomír Černík - Chobotnice (naprosto skvěle napsaná kniha o démonu alokoholu, připomíná Memento či Zolovi romány), John Grisham - Advokát chudých (pěkný příbeh, možná trochu změna myšlení hlavní postavy), Angela Marsons - Šest rakví (skvělá detektivka, jedna z nejlepších z celé série), Howard Phillips Lovecraft - Volání Cthulhu 1 (na doporučení z knihovny, zajímavé čtení, ale někdy až příliš fantaskní), John Grisham - Společník (solidní thriller, možná malinko uspěchaný)


Filmy : Vermiglio (pěkně natočené historické drama, jsem moc rád, že to nakonec neskončilo nějak špatně, ale měla to holka těžké, krásné historické reálie z italského venkova), Avatar: Oheň a popel (s mamou a neteří v Imaxu, líbilo se nám to), Sisu: Odplata (asi ještě brutálnější nežli první díl, ale bohužel hloupější), Rána (Netlixovské drama s výborným obsazením, hereckými výkony, ale scénář nic moc), Predátor: Nebezpečné území (mamka neshlédla, první díl se jí přitom líbil, mě se to celkem líbilo, spousta příjemných vtípků, solidní film), Ranhojič (shlédnuto po letech znovu, moc se nám líbil, chtěli jsme se podívat na druhý díl, někdo ho špatně pojmenoval), Válečné monstrum (na začátku skvělé, pak průměrný sci-fi thriller), Saint-Exupéry (zajímavě natočené drama  o slavném letci), 13 dní, 13 nocí (skvělý dramatický film, charizmatický hlavní hrdina), Gangy z Birminghamu: Nesmrtelný muž (natočeno precizně, skvělé herecké výkony, ale scénář nic moc, občas se to táhlo), Norimberk (skvěle natočený film o poválečném procesu, vynikající Russell Crowe), Autobus naděje (pěkně natočené, ale místy se až příliš hrálo na city), Apex (solidní thriller, krásná příroda, scénář hapruje), Dva prokurátoři (skvělý film, napínavý o prokurátorovi za stalinismu), Hamnet (moc pěkné drama, skvělé herecké výkony), Velký Marty (zajímavý film, hlavní hrdina mě připadal jako hajzl, ale bylo to moc zajímavě natočeno, výborný scénář), 610 metrů nad zemí (solidní thriller)